Projekt NEET

Potreby mladých v Trnavskej župe

KIRA, Krajská inovačná a rozvojová agentúra Trnavského kraja, sa zapája do výzvy, financovanej z eurofondov „Regionálne analýzy a partnerstvá pre mladých“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre Program Slovensko. Celková výška finančných prostriedkov určených na tento projekt (zdroj Európska Únia) je 2 203 241 eur.

V tejto fáze projektu sa zameriavame na obstaranie regionálnej analýzy, ktorá bude slúžiť ako základ pre vytváranie formálneho regionálneho partnerstva, tvorbu regionálneho akčného plánu a identifikáciu lokalít vhodných na zriadenie Jednotných kontaktných miest (JKM) pre prácu s mládežou. Špecifickým cieľom projektu je podpora sociálnej integrácie osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením, vrátane najodkázanejších osôb a detí (ESF+). Kľúčovým strategickým rámcom pre napĺňanie cieľov projektu je tiež Národný plán posilnenia Záruky pre mladých ľudí v Slovenskej republike s výhľadom do roku 2030.

V rámci projektu spolupracujeme s Trnavskou univerzitou, etablovanou výskumnou inštitúciou v kraji s rozsiahlou expertízou v oblasti sociálnych výskumov. Trnavská univerzita je spracovateľom regionálnej analýzy, ktorej zistenia napomôžu zacieliť opatrenia a aktivity projektu „šité na mieru“ potrebám cieľovej skupiny ľudí v podmienkach Trnavského kraja.

Cieľovou skupinou výskumu sú mladí ľudia do 30 rokov v situácii NEET (tí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy), ako aj mladí ľudia ohrození situáciou NEET, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, mladých ľudí so zdravotným postihnutím, príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít, štátnych príslušníkov tretích krajín (vrátane migrantov), mladých ľudí s nedokončeným stredoškolským vzdelaním, mladých rodičov, mladých dospelých odchádzajúcich z centier pre deti a rodiny, a mladých ľudí po skončení výkonu trestu odňatia slobody.

Výsledky analýzy nám umožnia správne nastaviť budovanie Jednotných kontaktných miest a odpovedia na viaceré dôležité otázky. Patria sem napríklad počet mladých ľudí v situácii NEET podľa jednotlivých obcí a okresov, ich rozdelenie podľa pohlavia, úspešnosť absolventov rôznych učebných odborov a schopnosť cudzincov začleniť sa na pracovný trh. Okrem toho bude participatívnym spôsobom vytvorené Regionálne partnerstvo, ktorého úlohou bude spolutvoriť akčný plán s cieľom podporiť začleňovanie mladých ľudí na pracovný trh.

chevron-down